Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, bugün dünyanın ticari ve turizm çekim merkezlerinden biridir.

1833 yılında, bugün işbasında olan El Maktum ailesinin ataları tarafından kurulan Dubai, uzun yıllar balıkçılık ve bedevi hayat tarzı ile yaşadı. 20.yy'da dünyanın en kaliteli incilerinin çıkarıldığı Dubai, bu ticaret ile ekonomik büyüme yaşadı. 1950'li yıllarda kültür incisinin ortaya çıkması, deniz incisi fiyatlarını düşürdü ve talebi azalttı. Bu da Dubai ekonomisini etkiledi.

Ne varki, 1960'lı yıllarda, Dubai'de bulunan petrol, emirlığin tekrar canlanmasına sebep oldu. 1971 yılında, yapılan antlaşma ile, bugünkü BAE'nin temeli atılmıştır.

Abu Dhabi'den sonra ikinci büyük emirlik olan Dubai Emirliği bugün Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum tarafından mutlak monarşi ile yönetilmektedir.

İlk yıllarda petrolden gelen parayı, farklı sektörlere yatırım olarak kullanan Dubai bugün, gayrimenkul, ticaret, vergisiz alışveriş ve turizme büyük yatırımlar yapmaktadır.

Dubai'de bugün dünyanın en büyük projeleri gerçekleştirilmektedir.

Burj Khalifa Kulesi (en yüksek bina), denize dolgu olarak yapılan üç adet Palmiye Adaları ve Dünya Haritası gayrimenkul projeleri, Burj El Arab oteli ( yelken otel ) öne çıkan projelerdir.

Yaklaşık 110 etnik gruba bağlı insanların çalıştığı Dubai, çok renkli kültürel ve sosyal yapıya sahiptir. Dolayısı ile, geniş bir mutfak çeşitliliği sunan Dubai'de her türlü mutfağı bulabilirsiniz. Yemek sonrası ise, farkı mekanlarda ve barlarda güzel eğlence imkanı bulabilirsiniz.

Şehirde bulunan modern alışveriş merkezlerinde başta elektronik olmak üzere, tekstil, moda, kozmetik, saat alışverişlerinizi yapabilirken, şehrin eski souk'larında geleneksel hediyelik eşya, baharat ve altın alişverişlerini gercekleştirebilirsiniz.

Dubai'de yapılabilecek olan gündüz aktiviteleri arasında, Dubai Haliç'inde yapılacak tekne gezisi, Çöl Safari ve Çölde akşam yemeği, Akvaryumlar, Su Parkları, Tema Parkları, DubaiSki'de kayak keyfi (!), Dubai Müzesi, Bastakiya bölgesi sayılabilir. Müsait günü olanlara, yaklaşık 160 km mesafedeki başkent Abu Dhabi'yi gezmelerini ve Ferrari World'ü ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Bir başka destinasyonda buluşmak dileği ile....

Faik Ege
Turizmci & SeyyahDiğer Başlıklar:


Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet