Simit mi, İzmit mi? 

Simit ismi, ilk üretildiği yer olan Smiti'den yani İzmit'ten geliyor. Simit İstanbul'a gelen ya da İstanbul'dan doğuya giden kervanların konakladıkları İzmit'te yolculara pratik bir yiyecek olarak verilirdi. Bu kervanlarda konaklayanların atıştırmalık olarak yanlarına aldıkları simitleri, karşılaştıkları kişilere Smiti'den (İzmit'ten) aldıklarını söylerlerdi. Bu nedenle, bu yiyeceğin adı zamanla Simit olarak kalmıştır.

SİMİT tarihçesi ise, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'da hüküm sürdüğü döneme kadar uzanmaktadır. O dönemde sarayda un depolarına "simithane", padişah fırınına ise "simit fırını" denilirmiş. 1593 tarihli Üsküdar Şeriye Sicili'nde, has undan yapılmış halka biçimindeki bir çeşit ekmek "simid-i halka" olarak adlandırılmaktaymış.

II. Süleyman döneminde 1691 yılında bir "Mutfak Defterinde" çörek ve ekmeğin yanı sıra, saraya günde 30 adet halka-i simid tahsis edildiği yazmaktadır.

Bilinen diğer bir gerçek de Osmanlı padişahlarının ramazan aylarında iftarda verilen yemekten sonra yollarda saf tutan askerlere simit hediye ettikleridir. Yani simit padişah hediyesi sayılacak kadar "değerli" ve bir bakıma "saray yiyeceğidir."

Halka-i Simid sözcüğünün kaybolup günümüzdeki "simit" kelimesinin tek başına kullanılması ise ilk kez 18. Yüzyıl kaynaklarında, görülmektedir. Bu yıllarda saraylarda talep gören simit, halk arasında da oldukça meşhurdu.

Ucuzluğu ve doyuruculuğu ve her yerde bulunabilmesi nedeniyle, gerçek bir halk yiyeceği olan simit; şehirlerdeki halk fırınlarında da pişirilmeye ve sokak satıcıları sayesinde şehrin her bir köşesinde yerini almaya o yıllarda başlamış.

1761 itibariyle o yıllarda, ekmekçiler, börekçiler ve simitçiler arasındaki rekabet nedeniyle, İstanbul kadısı "Simitçiler Ekmek Üretmiyeler" hükmünü çıkarmış, ve günümüzde sadece simit üreten fırınlar kalmıştır.

Simitçiler ilk kez 10 Haziran 1910 tarihinde bir araya gelip dernek kurmuşlar, "Ekmekçi ve Börekçiler" adıyla kurulan cemiyetin içinde yer almışlardır.

Simit ülkemizin hemen hemen her şehrinde üretilmektedir ancak "Eskişehir unundan yeni çıktı fırından" tekerlemesinde olduğu gibi en güzel ve gevrek simit Eskişehir'in sert unu ile Türkiye'de İzmit ve Eskişehir'de en güzel şekliyle yapılır.Kaç yiyecek memleketinizden ayrı kaldığınızda kendisini bu kadar özletebilir? diye sorarsanız memleketin adı İZMİT yiyeceği ise SİMİT cevabını alırsınız.Diğer Başlıklar:


Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet