2. Çöp Fabrikası 

Mehmet Toker başkanlığında ciddi ve güzel çalışmalara imza atan kısa adı KYÖD olan Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Umuttepe'de yapılması planlanan 2. Çöp Fabrikası'nın İzmit halkında endişe ile karşılanması sonucu bir çalışma başlatmıştı. Bu çerçevede yaptıkları çalışmayı bir basın açıklaması yaparak kamuoyuna sunan KYÖD, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

KOCAELİ KAMUOYU'NUN BİLGİSİNE,

İzmit'te 2.nci çöp fabrikası yapım projesine ilişkin planlanan ybilgi paylaşım toplantısı,

KOCAELİ TABİP ODASI,

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI,

KOÜ HALK SAĞLIĞI ANABİLİM DALI,

KOCAELİ BAROSU,

KOCAELİ ECZACILAR ODASI,

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI,

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI,

ŞEHİR PLANLAMACILARI ODASI,

KYÖD ve KEYAD'in temsilcilerinin katılımı ile 27.10.2016 tarihinde yapıldı.

MİMARLAR ODASI, KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI, KOCAELİ SERBEST MUH.MALİ MÜŞAVİRLER ODASI, DİŞ HEKİMLERİ ODASI, İNŞAAT MÜH.ODASI,ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI temsilcilerinin mazeretleri nedeniyle katılamadığı toplantıda;

Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin yapmayı planladığı 2.nci çöp yakma projesine ilişkin, süreci izleyebilen kurum temsilcilerinin aktarımı ile bilgi paylaşımında bulunuldu. Atık toplama, depolama ve yakma, yakmaya bağlı oluşabilecek sağlık sorunları konularında bilgi ve deneyim sahibi olan kurum temsilcileri konuya ilişkin bilgilerini katılımcılarla paylaştılar. Kocaeli'nin çöp sorunu, yaşam alanları, orman alanları ve yaşanmakta olan sağlık sorunları ile çöp depolama ve yakma tesislerinin yarattığı, yaratacağı muhtemel çevre ve sağlık sorunları detaylı olarak ele alındı.

Yapılması öngörülen projeye ilişkin kentte duyulan kaygılar ve endişeli yaklaşımlar değerlendirildi.

Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda kente karşı sorumluluklarını en üst düzeyde ifade eden katılımcı kuruluşlar;

Yapılması öngörülen 2.nci çöp yakma fabrikası ile ilgili olarak son derece duyarlı olduklarını, bu konuda duyarlılıklarını sürdüreceklerini, ve kent yaşayanlarının kaygı ve beklentileri ile kentimizin mevcut olan ve gelecek süreçte yaşamımızı tehdit edecek temel sorunları ve gereksinimleri temelinde çalışmalarını birlikte sürdürmeye yönelik kararlılıklarını belirttiler.

Ve, öncelikle projeyi geliştiren ve yapılması kararını açıklayan Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin proje odaklı yetkilileri ile en kısa sürede görüşüp projeye ilişkin ayrıntılı teknik bilgi alınması gerektiğine karar verilmiştir. Bunun sonrasında konuyla ilişkin olarak toplantıya katılan tüm temsilcilerin görüş ve önerileri doğrultusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve kamuoyu ile bu görüşleri ve önerileri paylaşmaya karar vermişlerdir.

Kocaeli Kamuoyu'nu duyduğumuz sorumluluklar temelinde bilgilendirir, yapacağımız tüm çalışmalarımızı, görüş ve önerilerimizi konunun muhatabı kurum ve kuruluşlarla ve kent kamuoyu ile paylaşacağımızı beyan ederiz.

Toplantıya katılan kuruluşlar adına

Mehmet Toker

KYÖD BAŞKANIDiğer Başlıklar:

  • "Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür" denir... Bu söz yüzünden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir. Peki bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü? Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanlar sersemleşir. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş. Oysa, Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği vardır. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının arttırılması gerekiyor.
  • ÖLÜ AĞAÇLAR YAŞIYOR: Bir ağacın ölümüyle üzerinde yepyeni bir hayat -hatta yüzlerce hayat- başlar. Örneğin fotoğrafta gördüğünüz ölü meşe ağacının üzerinde 900 farklı farklı canlı türünün yaşayabildiği kimin aklına gelirdi ki? Hatta bu ölü meşe ağacının dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik merkezlerinden biri birisi olduğunu biliyor muydunuz? Ölü ağaçlar birbirinden farklı canlılar için hazırlanmış evlere benzetilebilirler. Bu evlerde kimler mi yaşıyor? 1500 mantar türü, ormanda yaşayan her 100 kuş türünün en az üçte ikisi, tüm böcek türlerinin %17-20'si, ağaçlarda yaşayan 450 liken türünün üçte biri, küçük kahverengi orman karıncaları ve daha pek çok canlı türü. Ölü ağaçlar kuşlar için yavru büyütme, böcekler için kışlama, küçük memeli hayvanlar için saklanma ve akan sularda karşı tarafa geçmede köprü, avcı kuşlar için gözetleme, kertenkeleler için güneş banyosu yeridir. Ormanlarda depolanan karbonun ise %10'u ölü ağaçlarda depolandığından bunlar iklim değişikliğiyle savaşın önemli parçalarındandır. Bundan dolayı ormanlarda, canlı ağaçların olduğu kadar, ölü ağaçların da bulunması çok önemlidir.
  • Üç renkli kedilerin tamamı dişidir.
  • İLNİGÇ: Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brinci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfralerin srısaı krıaşık oslada ouknyourumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil btüün oalark oykuorumuşz. Bakın nasıl da düzgün okudunuz, ilginç değil mi?
  • Kadın ve erkeğin online alışveriş alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmaya göre, her 100 kadından 72'si yılda en az bir kez giyim eşyası, 100 erkekten 55'i de elektronik-bilgisayar ürünleri satın alıyormuş. Ancak kadınların online alışverişlerini ağırlıklı olarak öğle tatillerinde, erkeklerin ise gece geç saatlerde yaptıkları göz önüne alındığında, gece geç saatlerde hangi elektronik aletler alınıyor merak konusu :)
  • Dünyada en çok 5 yıldızlı otel barındıran şehir Antalya'dır.
  • Miss TURKEY World Antalya'da yapıldı ve 2016 kraliçesi Buse İskenderoğlu oldu.
  • 1993 yılında sadece 623 web sitesi vardı.

Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet