Kocaeli Barosu genel kurula start verdi

 

Kocaeli Barosu, Sabancı Kültür Merkezi'nde 34'üncü Olağan Genel Kurulu'nu başlattı. Yaklaşık 25 yılın ardından ilk defa tek adaylı geçen kongrede mevcut başkan Sertif Gökçe rakipsiz olarak yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı. 2 gün sürecek seçimin ilk ayağında aday ve yönetimini tanıtan Gökçe, seçimlerin Kocaeli Barosu için hayırlı olmasını diledi.

Sabancı Kültür Merkezi'nde 34'üncü Olağan Genel Kurul'nu gerçekleştiren Kocaeli Barosu, 2 gün sürecek seçim maratonuna start verdi. Saat 09.30'dan itibaren kongrenin yapılacağı salona gelmeye başlayan baro üyelerini mevcut başkan Sertif Gökçe tek tek kapıda karşıladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla startı verilen seçimlerin ilk gününde kendini ve yönetimini tanıtan mevcut başkan Gökçe, Kocaeli Adliyesi'nde yapılacak seçimlere tüm üyeleri davet etti. Oldukça sakin bir havada gerçekleşen kongreye; Başsavcı Mehmet Ali Kurt, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile CHP Koceali Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, KOTO Başkanı Semih Barış ile Meclis Başkanı Akın Doğan, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural, Eski Baro Başkanlar Tamer Solakoğlu, AB eski Bakanı Ali Haydar Konca'da iştirak ederek Sertif Gökçe'ye destek oldu.

FETÖ MAĞDURU HAKİM MESUT ERBAŞ DA KONUŞTU

Geçtiğimiz günlerde yürütülen FETÖ/ PYD soruşturmasında önce görevden alınıp sonra göreve iade edilen Hakim Mesut Erbaş göz yaşlarını tutamayarak açıklama yaptı. Erbaş, "2 yıllık dönemde Kocaeli Barosunun önemli çalışmalarına teşekkür etmek için çıktım. Zor bir süreçten geçtim heyecanımı bağışlayın. Sertif bey ve yönetimi çok başarılı bir dönem geçirdi zaten süreçte devam edeceğini gösteriyor. Bu baronun bir ruhu var. Buraya çıkan arkadaş başarılı olmak zorunda. Kocaeli Barosu bunu hak ediyor. 15 Temmuz olayı nedeniyle herkesin lanetlediği bu olay nedeniyle söz aldım benim başıma da talihsiz bir olay geldi. Soruşturulmaktan asla rahatsız olmadım. Sizlerin başını öne düşürecek hiçbir ortamda bulunmadım, ülkeme zarar verecek hiçbir davranışta bulunmadım. ben kendime güveniyorum ve Kocaeli Barosu'nun değerli avukatlarına güveniyorum. İyi ki sizlerle çalışıyorum önünüzde saygıyla eğiliyorum" dedi.

BARONUN GÜCÜ GERİYE GİDİYOR

Dilek ve temenniler kısmında söz alarak konuşan Eski baro başkanı Bora Uluç ise, "Kocaeli Barosu başkanları gücünü barodan alırlar. Benim arkamda Kocaeli Barosu olduğunu biliyorum. Görevimizi bu şeklide yapmalıyız. Sayımız arttıkça gücümüz azalmaya başladı. Bu zor günlerde toplumu yönlendirmemiz gerekirken salona bakıyorum herhalde bizim toplantılarımız bundan daha kalabalıktı. Biz bir şeyleri söylemekten korkarsak halk da korkar. Barolar birliği sesini çıkaracak. Bakıyorum bir an önce şu genel kurul bitse de gitsek havasındalar. Biz kendi sorunlarımıza sahip çıkmazsak başkanları hiç çıkmaz. Baroların gücü gittikçe geriye çekiliyor. Baroya sahip çıkanlar hep aynı yüzler” açıklamasında bulundu.

AVUKATLAR SUSARSA KİM KONUŞACAK

Ardından konuşan Fahri Örengül, "Evet Türkiye bir olağanüstü dönemden geçti. Ama hukuk diye bir şey kalmadı. Burası Kocaeli Barosu'nun genel kurulu. Genel kurullarda seçim en son konuşulacak şey olmalı. Bugün çok fazla konuşacak şeyimiz olduğunu düşünmüştüm. Hukuk son 15- 20 yıldır felaket bir şekilde siyasallaştı. Siyasallaşan hukukta adalet mümkün mü. Peki bu siyasal hukukta avukatların hiç sorunu yok mu. Şu an devlet adeta intikam almaya çalışıyor. Burada üretmemiz lazım. Bizim konuşmamız lazım. Avukatlar susarsa kim konuşacak. Esas olan seçimli bir genel kuruldan çok üreten bir genel kurul. Eğer iktidarın emel ve işlemlerine karşı sesimizi çıkarmazsak, gerekirse yargın sürecini başlatmazsak zamanla baronun toplumsal sorumluluklarında sıkıntı çıkabilir" dedi.Diğer Başlıklar:

  • "Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür" denir... Bu söz yüzünden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir. Peki bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü? Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanlar sersemleşir. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş. Oysa, Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği vardır. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının arttırılması gerekiyor.
  • ÖLÜ AĞAÇLAR YAŞIYOR: Bir ağacın ölümüyle üzerinde yepyeni bir hayat -hatta yüzlerce hayat- başlar. Örneğin fotoğrafta gördüğünüz ölü meşe ağacının üzerinde 900 farklı farklı canlı türünün yaşayabildiği kimin aklına gelirdi ki? Hatta bu ölü meşe ağacının dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik merkezlerinden biri birisi olduğunu biliyor muydunuz? Ölü ağaçlar birbirinden farklı canlılar için hazırlanmış evlere benzetilebilirler. Bu evlerde kimler mi yaşıyor? 1500 mantar türü, ormanda yaşayan her 100 kuş türünün en az üçte ikisi, tüm böcek türlerinin %17-20'si, ağaçlarda yaşayan 450 liken türünün üçte biri, küçük kahverengi orman karıncaları ve daha pek çok canlı türü. Ölü ağaçlar kuşlar için yavru büyütme, böcekler için kışlama, küçük memeli hayvanlar için saklanma ve akan sularda karşı tarafa geçmede köprü, avcı kuşlar için gözetleme, kertenkeleler için güneş banyosu yeridir. Ormanlarda depolanan karbonun ise %10'u ölü ağaçlarda depolandığından bunlar iklim değişikliğiyle savaşın önemli parçalarındandır. Bundan dolayı ormanlarda, canlı ağaçların olduğu kadar, ölü ağaçların da bulunması çok önemlidir.
  • Üç renkli kedilerin tamamı dişidir.
  • İLNİGÇ: Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brinci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfralerin srısaı krıaşık oslada ouknyourumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil btüün oalark oykuorumuşz. Bakın nasıl da düzgün okudunuz, ilginç değil mi?
  • Kadın ve erkeğin online alışveriş alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmaya göre, her 100 kadından 72'si yılda en az bir kez giyim eşyası, 100 erkekten 55'i de elektronik-bilgisayar ürünleri satın alıyormuş. Ancak kadınların online alışverişlerini ağırlıklı olarak öğle tatillerinde, erkeklerin ise gece geç saatlerde yaptıkları göz önüne alındığında, gece geç saatlerde hangi elektronik aletler alınıyor merak konusu :)
  • Dünyada en çok 5 yıldızlı otel barındıran şehir Antalya'dır.
  • Miss TURKEY World Antalya'da yapıldı ve 2016 kraliçesi Buse İskenderoğlu oldu.
  • 1993 yılında sadece 623 web sitesi vardı.

Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet