KYÖD'ÜN VİZYONUNA TOKER DAMGASI 

Kocaeli'nin en önemli kurumlarından biri olan KYÖD'de bugün basın mensuplarıyla bir araya gelen başkan Mehmet Toker, kurucu üyesi olduğu derneği bir başkan olarak değil, sanki bir babanın çocuğunu anlattığı gibi zaman zaman eleştirerek ama özünde gururla anlattı. KYÖD tesislerinde basın mensuplarına verdiği kahvaltılı basın toplantısında gündemdeki konulara da değinen Toker, özetle şunları söyledi.

HIZLI GÜNDEMİ OLAN BİR KENTTE YAŞIYORUZ

Gündem sürekli değişiyor. Bu kentte bir mahalle ile bile ilgilenseniz gündemi yakalamanız zor. KYÖD gibi işlevsel yoğunluğu olan bir derneğin kent gündemini yakalaması bakması daha da zor.

DURUMDAN VAZİFE ÇIKARDIM

KYÖD başkanlığı benim için çok önemli bir görev. KYÖD'e talip olurken durumdan vazife çıkarmıştım. Geçmiş dönemden kalan borçları ve yarım kalan işleri sırtladık. KYÖD proje odaklı bir yer ve burayı yönetmek tek başına mümkün değil, kısa sürede yönetim kurulumuzu oluşturduk ve göreve başladık.

NE İDİĞİ BELİRSİZ 15 TEMMUZ DARBESİ BİZİ ZORLADI

Görevi devraldığımızda 6 ayda yapmayı planladığımız işlerin geçen 2 yıllık süreçte ancak yarısını yapabildik. 15 Temmuz gibi "ne idiği belirsiz" bir darbe neticesinde hareket kabiliyetimiz azaldı. Bu süreçte çok şey değişti. Artık bizim yeni yönetime vereceğimiz bir yol haritasından çok, yeni bir vizyonla, yeni yönetimin KYÖD'ü güçlendirmesi için uygun ortamı sağlamak olacaktır. Ve biz buna ayak uydurup, KYÖD'ü yeniden yapılandıracağız.

ÜYE SAYIMIZI ARTTIRAMADIK

KYÖD'ün yeniden yapılanmasında çok hızlı bir şekilde üye sayısını yükseltmek gibi bir hedefimiz vardı. İlk göreve geldiğimizde 722 üyemiz vardı. Üye sayımızı arttıramadık. Bu bizim eksiğimiz. Üye analizi yaptık. En az 2-3 şube kurabilirdik, şubeler ile tüm Kocaeli'ye yayılabiliriz diye düşündük. Ama şube oluşumunu tüzükte genel kurul onayına bağlamışız. O yüzden yapamadık.

KYÖD ZORLUKLARI AŞAR

KYÖD olarak ekonomik açıdan aşamayacağımız bir sorun yok. Miktarı ne olursa olsun çözebilecek güçteyiz. Son dönemde belli bir risk çıktı önümüze ama aşacağız. Borçlanma süreci 2010 yılında başladı. 45 gün sonra olağan genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Bizim aidat artırımı ile hedeflediğimiz bir sonraki yönetimin üzerine bir risk yükü bırakmamaktır. Onların başka konularda çalışabilmesi için, onların vakit kazanmasını sağlayacağız. Biz önceki yönetimden 330 bin lira civarında bir borçla devralmıştık. Bu rakama 220 bin liralık bir kıdem tazminatı eklendi. Zamanında ödenmeyen borçlar ailede de, işletmelerde de, kurumları da zorlar. Eski dönem borçları yüzünden 40-50 bin liralık bir gecikme faizi eklendi. Son olarak 100 bin liralık bir tadilat yaptık. Sonuç olarak 700 bin lira gibi bir borç rakamına ulaştık.

AİDATLAR DÜŞÜKTÜ

25 Mart'ta olağanüstü genel kurulumuzu topladık ve aidatlara bir defaya mahsus olmak kaydıyla 880 lira zam yaptık. Yani bu yıl 1.000 lira aidat toplayacağız. İsteyen bir defada, isteyen 12 ayda ödeyecek burada sorun yok. Bu zamana kadar en son 120 lira aidat topladık bu toplanan rakamın KYÖD gibi işlevsel bir dernek için çok komik bir rakam olduğunu da ayrıca belirtmeliyim. Bu kadar düşük aidat başka hiçbir dernekte yok.

SOSYAL TESİSLER PROFESYONEL İŞLETİLMELİ

Sosyal tesislerimizde ocak ayından bu yana alakart servisimiz yok. Bu bize aylık 25 bin lira gibi bir kazanç sağladı. Giderlerimiz düştü. Biz sosyal tesislerimizi kapatmayacağız ancak sosyal tesis işletmeciliği profesyonel bir iş. Bunun altyapısını hazırlıyoruz. 1996 yılında Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı'nın iktisadi işletmesi KYÖD sosyal tesisleri ile ilgileniyordu. 2008 yılına kadar bu böyle gitti. Her şey gayet güzeldi. İşletme hiç zarar etmedi, aksine okul yapımına ciddi katkılar sundu. Ne zaman ki KYÖD, dernek olarak burayı işletmeye başladı o zaman sorunlar da geldi. sosyal tesisler 2008'de derneğe kaldı. Yönetim kurulunu tüketen bir vaka halini aldı.

KYÖD İÇİN RİSK YÜKSEK DEĞİL

KYÖD'ün hiçbir zaman bugünkü kadar yani 700 bin liralık bir riski olmadı. Ancak bu rakamın çok daha üzerinde meblağlarda yatırım yaptığı oldu. Yani bu risk KYÖD için çok büyütülecek bir meblağ değil. Hakan Tanta döneminde kimi tadilat çalışmaları yapıldı. Sosyal tesisler yenilendi. O günden itibaren her geçen gün kullanım azaldı, sorunlar arttı. adım adım bugüne kadar geldik.Diğer Başlıklar:


Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet